Vėmendja ndaj Konsumatorit

Mbrojtja e interesit tė konsumatorit ėshtė nė qendėr tė punės sė Entit Rregullator tė Ujit. Sipas parashikimeve tė ligjit 8102, i ndryshuar, ERRU ka pėr detyrė tė mbrojė konsumatorėt nga ēmimet monopol dhe tė gjejė njė ekuilibėr tė drejtė midis interesave tė tyre dhe operatorėve nė sektorin e furnizimit me ujė.

Gjithashtu ERRU vepron nė mėnyrė tė tillė qė tė garantojė qė tė licencuarit tė veprojnė nė pėrputhje me kushtet e licencės sė tyre dhe nė kėtė mėnyrė tė mbrojė konsumatorėt nė lidhje me cilėsinė, eficencėn, vazhdueshmėrinė dhe garancinė e shėrbimit.

ERRU e interpreton mbrojtjen e konsumatorit si detyrė pėr marrjen e ēdo vendimi rregullator nė interes afatgjatė dhe nė tė mirė tė shoqėrisė nė tėrėsi.

Pėr tė realizuar sa mė mirė funksionet e tij nė mbrojtje tė konsumatorit, ERRU ka miratuar dokumentet e mėposhtme: