Kush jemi ne
ERRU ėshtė krijuar nė vitin 1998, nė bazė tė ligjit nr. 8102, datė 28.03.1996 i ndryshuar. Ne jemi njė institucion publik i pavarur dhe jemi drejtpėrdrejt pėrgjegjės ndaj Kėshillit tė Ministrave dhe Kuvendit tė Shqipėrisė, tė cilėve u raportojmė rregullisht nėpėrmjet Raportit Vjetor, dorėzuar nė Janar. Kėshilli i Ministrave nėpėrmjet Ekipit Pėrzgjedhės pas njė procesi selektiv emėron Kryetarin dhe anėtarėt e Komisionit Kombėtar Rregullator (KKRR).


Struktura jonė organizative (siē ėshtė shfaqur mė poshtė) ėshtė miratuar me vendimin e Kuvendit tė Shqipėrisė nr.34/2016. KKRR pėrbėhet nga Kryetari i ERRU i cili ėshtė drejtuesi ekzekutiv dhe nga katėr anėtarė. KKRR mblidhet rregullisht gjatė gjithė vitit pėr tė marrė vendime lidhur me tė gjithė funksionet dhe detyrat e ERRU.


Struktura organizative ka nė pėrbėrje tė saj gjithashtu:

  • Njė Sekretar tė Pėrgjithshėm
  • Njė Drejtori Tekniko-Ekonomike e pėrbėrė nga tre sektorė, Sektori Teknik dhe i Licencave, Sektori Ekonomik dhe i Tarifave dhe Sektori i Monitorimit dhe Performancės;
  • Njė Drejtori Juridike dhe e Konsumatorit e pėrbėrė nga dy sektorė, Sektori Juridik dhe Sektori i Marrėdhėnieve me Publikun dhe Konsumatorin;