Takim dy palėsh ndėrmjet ERRU dhe ERC
Me datė 8.4.2021 u organizua nė ambientet e ERRU-sė njė takim 2 palėsh ndėrmjet Entit Rregullator tė Ujit tė Shqipėrisė (ERRU), pėrfaqėsuar nga Kryetari z. Ndriēim Shani dhe Entit Rregullator tė Ujit, Energjisė dhe Mbetjeve tė Ngurta tė Republikės sė Maqedonisė sė Veriut (ERC), pėrfaqėsuar nga Kryetari z. Marko Bislimoski. Nė takim u diskutuan eksperiencat e deritanishme rregullatore qė aplikohen nė tė dy vendet tona, sfidat aktuale nė nivel rajonal tė vendeve tė Ballkanit, si dhe u theksua nevoja e konsolidimit tė mėtejshėm tė bashkėpunimit tė tė gjithė rregullatoreve nė rajon. Ky takim do vijojė sė shpejti me njė takim nė Shkup, qė do tė konkretizohet me firmosjen e njė marrėveshje bashkėpunimi tė rregullatorėve tė tė dy vendeve.

Tė dy kryetarėt u angazhuan qė ta shtrijnė bashkėpunimin si grup nė nivel rajonal tė tė katėr rregullatorėve pėrkatėsisht Shqipėrisė, Republikės sė Maqedonisė sė Veriut, Kosovės dhe Republikės tė Malit tė Zi, si edhe me Shoqatėn e Rregullatorėve Europianė tė Ujit (WAREG), ku tė katėr kėto rregullatorė bėjnė pjesė si anėtare tė saj.