Mirėsevini
Nė faqen e internetit tė Entit Rregullator tė Ujit (ERRU), rregullatori i pavarur i sektorit ujėsjellės kanalizime nė Shqipėri. Nė faqet nė vazhdim ju mund tė informoheni se kush jemi ne, ēfarė bėjmė ne dhe se si mund tė na kontaktoni.

Ėshtė Misioni ynė

Tė sigurojmė pėr tė gjithė konsumatorėt nė Shqipėri, qė ofruesit e shėrbimit tė furnizimit me ujė dhe kanalizimeve tė japin cilėsinė mė tė mirė tė mundshme, me njė ēmim tė arsyeshėm dhe nė njė mėnyrė tė qėndrueshme financiarisht.

Si do ta arrijmė ne kėtė

Pėrmes rregullimit tė ofruesve tė shėrbimit nė sektorin e ujėsjellės-kanalizime nė Shqipėri, nė pėrputhje me mandatin tonė ligjor dhe synimin pėr tė arritur nivelin mė tė lartė nė rolin tonė rregullator.

Mbrojtja e konsumatorėve ėshtė thelbi i punės tonė. Ne vendosim stimuj qė inkurajojnė efikasitetin dhe pėrmirėsimet e ofrimit tė shėrbimit nė tė mirė tė konsumatorėve, dhe veprojmė si ndėrmjetės nė procedurat e ankesave.

Pėrmes arritjes sė synimit pėr t’i mbėshtetur shoqėrite e ujėsjellės-kanalizime tė arrijnė qėndrueshmėrinė financiare dhe duke pėrdorur standartet e krahasimit pėr tė pėrcaktuar objektiva performance sfiduese, por tė arritshme.

Pėrmes marrjes parasysh tė pikėpamjeve tė gjithė aktorėve dhe bashkėveprimit me tė gjitha palėt e interesuara pėr tė nxitur zhvillimin e sektorit ujėsjellės-kanalizime.

Pėrmes informacionit rreth situatės aktuale tė shėrbimeve tė ujit dhe njė analizė tė zhvillimeve nė sektor. Ne promovojmė praktikat mė tė mira kurdo qė ėshtė e mundur.

Pėrmes pėrmbushjes sė rolit tonė rregullator nė mėnyrė transparente, tė parashikueshme dhe jo diskriminuese.